Janusz Gregorczyk (1938-1986)

fot. z archiwum Piotra Bednorza:
1) prof.dr hab. J.Gregorczyk jako prorektor PAM, Szczecin 1984 r.
2) meta IX Rajdu Ogólnop. Przyborów 25.IV.1965

Kontynuujemy publikację życiorysów wybitnych postaci 50-lecia AKT "Gronie" - Piotr Bednorz opisuje ponizej życie i dokonania Janusza Gregorczyka ("Gregora").
.
Janusz Gregorczyk (1938-1986)

Prof.dr hab. Janusz Gregorczyk był człowiekiem wyjątkowym.
Posiadał talent organizacyjny i pasję tworzenia czegoś nowego. Cele i plany miał zawsze z najwyższej półki. Był wspaniałym kolegą i przyjacielem, społecznikiem, organizatorem, krajoznawcą i turystą a przede wszystkim naukowcem.
Janusz Gregorczyk urodził się 10 lipca 1938 r. w Chorzowie. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Maturę zdał z wyróżnieniem w 1956 r. i podjął studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy.
Na wakacje wyjeżdżał zwykle do Zakopanego, na Buńdówki, gdzie m.in. słynni przewodnicy, bracia Wawrytkowie, szczególnie Józef Wawrytko, oraz Zofia i Witold Paryscy uczyli Go miłości i szacunku do gór.
Janusz jest jednym z członków założycieli Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie” w Katowicach, który powstał 22 lutego 1961 r. W Zarządzie tego Klubu pełnił odpowiedzialne funkcje. W latach 1961-62 i 1962-63 funkcję wiceprezesa a w latach 1964-65 funkcję prezesa.
Z chwilą powstania Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Katowicach, w pierwszej kadencji Zarządu tj. w latach 1963-1965, pełni funkcję członka Zarządu.
Jest jednym z pierwszych przewodników beskidzkich. W czerwcu 1963 r. po rocznym kursie zdaje egzamin przewodnicki i w pierwszym Zarządzie Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach pełni funkcję skarbnika w latach 1963-65.
Na Akademii Medycznej w Rokitnicy pomaga w tworzeniu Akademickiego Klubu Turystycznego „Ostańce” oraz organizuje Rajdy Szlakiem Orlich Gniazd.
Pozostaje jednak wierny AKT „Gronie”, a nawet przyprowadza do Klubu grupę kolegów i koleżanek medyków, z których część do dzisiaj jest w naszym gronie.
W AKT „Gronie” tworzy nieformalny Jura-Klub, który poza Beskidami organizuje biwaki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. We wszystkich takich wyjazdach wychodzi z Janusza dusza krajoznawcy.
Janusz prowadzi obozy wędrowne organizowane przez AKT na szlaku w Beskidzie Małym i Średnim oraz obozy szkoleniowe AKT. Był kierownikiem VII Ogólnopolskiego Rajdu Studenckiego w Beskidach z metą w Milówce w 1963 r. Od 1987 r. Rajdy Wiosenne organizowane przez AKT „Gronie” są rajdami im. Janusza Gregorczyka. Pomaga w organizowaniu zimowisk i sylwestrów klubowych. W uroczystościach sylwestrowych wprowadza zwyczaj harcerski chodzenia do żywej choinki do lasu, który dochował się w Klubie do dnia dzisiejszego.
W sierpniu 1964 r. Janusz jest uczestnikiem pierwszej nieoficjalnej wyprawy AKT w „Góry Europy” – jest to przejście pasma Beskidu Śląsko - Morawskiego w Czechosłowacji. W 1965 r. przechodzimy z Januszem Małą Fatrę w Czechosłowacji a w 1966 r. organizujemy wyprawę w Piryn w Bułgarii. W 1967 r. uczestniczy w wyprawie w Alpy Julijskie w Jugosławii.
Rozległa działalność turystyczna nie przeszkadza Mu w studiach i pracy naukowej. W 1962 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny i rozpoczął pracę w Zakładzie Chemii Fizjologicznej Akademii Medycznej. 9 grudnia 1964 r. Janusz w wieku 26 lat broni swej pracy doktorskiej pod tytułem: „Aktywność niektórych enzymów przemian pośrednich oraz zachowanie się białka i jego frakcji w surowicy krwi robotników narażonych na silne bodźce akustyczne i wibracyjne”. Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu prawie w komplecie. Dane do swej pracy zbierał w „Kuźni Ustroń”, bo to pozwalało Mu być blisko ukochanych gór.
Za całość badań, a zwłaszcza za opracowanie będące tematem rozprawy doktorskiej, otrzymał w 1967 r. nagrodę II stopnia Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
Rodzice Janusza przeprowadzają się do Szczecina, gdzie profesor Karol Gregorczyk specjalista kardiolog otrzymał stanowisko w Pomorskiej Akademii Medycznej. W związku z tym 27 lutego 1965 r. na bankiecie zorganizowanym z okazji IV rocznicy powstania AKT „Gronie”, Janusz oficjalnie żegnał się z nami i wyjechał do Szczecina, gdzie podjął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych Pomorskiej Akademii Medycznej i przystąpił do organizowania od podstaw laboratorium biochemicznego, celem wprowadzenia nowoczesnej diagnostyki i rozwijania badań naukowych. Badania eksperymentalne i kliniczne, dotyczące wczesnej diagnostyki zatruć dwusiarczkiem węgla były przedmiotem rozprawy habilitacyjnej i podstawą uzyskania stopnia doktora habilitowanego w Śląskiej Akademii Medycznej w 1971 r.
W 1977 r.
zostaje powołany na stanowisko Kierownika Zakładu Biochemii Klinicznej, w skład którego weszły duże laboratoria analityki lekarskiej.
W 1982 r. Rada Państwa nadała docentowi Januszowi Gregorczykowi tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk medycznych. Od 1984 pełnił funkcję Prorektora do spraw Klinicznych Pomorskiej Akademii Medycznej. Opublikował w kraju i za granicą 84 prace, przedstawił 130 referatów na zjazdach i konferencjach naukowych, był promotorem prac doktorskich.
Profesor Janusz Gregorczyk był niezwykle aktywnym, niespożytym w działaniu człowiekiem. Pracował w kilku komisjach powołanych przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk, był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie. W latach 1971-79 był Prezesem Klubu Tatrzańskiego w Szczecinie a od 1981 r. wiceprezesem szczecińskiego Oddziału Wojewódzkiego PTTK.
W 1978 r. założył rodzinę.
Towarzyszką Jego życia została Elżbieta Staszałek lekarz specjalista – neurolog. W 1979 r. urodził się syn Karol, a w 1980 r. syn Janusz. Od najmłodszych lat uczył ich krajoznawstwa, turystyki i miłości do gór.
Janusz nigdy nie zerwał kontaktów z AKT „Gronie” w Katowicach i jak tylko miał możliwości, uczestniczył w naszych imprezach. Był również na uroczystościach XXV – lecia AKT „Gronie” w lutym 1986 r. w Lublińcu – Kokotku.
Zmarł w pełni sił twórczych, w wieku 48 lat w dniu 11 grudnia 1986 r. Pogrzeb odbył się w Szczecinie, a przyjaciele z Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie” w Katowicach zawieźli i posadzili na Jego „Grobie” krzak kosodrzewiny tatrzańskiej.

Wspominał Piotr Bednorz

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Janusz Kalinowski (1934-2007)

fot. Edward Jarosz (zdjęcie J.Kalinowskiego), Grzegorz Górka (zdjęcie nagrobka)

Z okazji przypadającej za niespełna miesiąc tj. 22.02.2011 r. 50-tej rocznicy powstania AKT "Gronie" zaczynamy publikować zyciorysy postaci wybitnych członków naszego Klubu. Zaczynamy oczywiście od Janusza Kalinowskiego.
.
Janusz Kalinowski (1934 – 2007)

Był wybitnym działaczem turystyczno - krajoznawczym i społecznym. Bardzo zasłużony w organizacji turystyki górskiej w środowisku akademickim Katowic. Wieloletni aktywista Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - jego członek honorowy. Przodownik turystyki górskiej, przewodnik beskidzki, przewodnik terenowy, instruktor przewodnictwa. Popularyzator turystyki górskiej i pieszej nizinnej oraz krajoznawstwa; organizator wielu imprez przewodnickich, rajdów; organizator i egzaminator szkoleń dla przewodników turystycznych.
Działał także w Związku Górnośląskim.

Janusz Kalinowski urodził się 31 sierpnia 1934 r. w Katowicach-Wełnowcu i do końca życia tam mieszkał.
Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Katowicach (wtedy im. Jana Smolenia – obecnie IV LO im. St. Maczka), dwa lata pracował w placówce zaopatrzeniowo – handlowej (OZR) przy KWK „Kleofas” w Katowicach, a następnie w 1956 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach, uzyskując w 1961 r. tytuł magistra ekonomii.
Podczas studiów Janusz Kalinowski zaangażował się w organizację i rozwój turystyki studenckiej działając od 1957 r. w Agencji Śląskiej Biura Wczasów, Podróży i Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich (od 1966 r. Biuro Podróży i Turystyki ZSP „Almatur”). W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku modne stały się rajdy ogólnopolskie, w czasie których nawiązywały się znajomości i przyjaźni studentów z różnych uczelni kraju. W 1957 r. był jednym z organizatorów I Ogólnopolskiego Rajdu Studenckiego w Beskidach z metą w Wiśle. Rajdy te miały charakter bardzo masowy (w niektórych brało udział ponad 1500 uczestników). Pasjonowały one nie tylko studentów Katowic, Gliwic i Rokitnicy, ale były także atrakcyjne dla środowisk studenckich Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania a nawet Szczecina; dzisiaj kontynuowane są jako kameralne imprezy klubowe, na których bywają nasi koledzy z Warszawy, Lublina i innych miast kraju i świata (Niemiec, Kanady i innych krajów gdzie losy zaniosły naszych towarzyszy wędrówek).
Znaczny rozwój turystyki studenckiej zrodził konieczność organizacyjnego skupienia aktywu turystycznego, w związku z czym 22 lutego 1961 roku został utworzony Akademicki Klub Turystyczny „Gronie” w Katowicach, a Janusz Kalinowski był jednym z członków założycieli tego Klubu, prezesując mu przez pierwsze dwie kadencje – a kiedy działalność Klubu w latach 1978-80 podupadła – w 1980 r. reaktywował jego działalność i przez ostatnie lata znów pełnił funkcję Prezesa Klubu. W sumie należał do AKT „Gronie” prawie 47 lat – przez ponad 25 lat będąc jego prezesem. Jest godnym pokreślenia, że absolwenci różnych uczelni utrzymali żywy kontakt przez tak długi czas (22.02.2011 r. minie 50 lat), spotykając się w AKT i organizując wspólne imprezy turystyczne krajowe i zagraniczne. Przez cały czas przynależności do Klubu, Janusz Kalinowski był inicjatorem większości jego poczynań - potrafił wyszukiwać wśród braci studenckiej ludzi o podobnych upodobaniach i umiłowaniu do wędrowania po górach
W grudniu 1961 r. Janusz zorganizował dla studenckiego aktywu turystycznego kurs na przewodników beskidzkich z uprawnieniami państwowymi. W grudniu 1962 r., po rocznym kursie, 16 osób zdało egzaminy i po uzyskaniu uprawnień państwowych utworzyło 25 czerwca 1963 r. Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK – pierwsze w Polsce koło utworzone w środowisku studenckim na mocy porozumienia między Zarządem Głównym PTTK i Radą Naczelną ZSP; SKPB działa nadal w środowisku akademickim Katowic (http://www.skpb.org/).
Członkiem PTTK Janusz był od 1952 r. - w latach 1959-63 był prezesem zarządu Koła Międzyuczelnianego PTTK w Katowicach, a po przekształceniu w Oddział Międzyuczelniany PTTK był jego prezesem przez 10 lat. Był również wieloletnim członkiem władz Zarządu Okręgu PTTK a w latach 1975-91 wchodził w skład Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Katowicach. W latach 1973-1981 i 1997-2005 był członkiem Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK; po przemianach ustrojowych w końcu lat 80-tych XX wieku był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Federacji Kół Przewodnickich PTTK Województwa Śląskiego; w latach 1963-98 członkiem, a następnie przewodniczącym Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej PTTK ds. Przewodników Turystycznych; od 1999 do 2005 r. przewodniczył Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Górskich przy Wojewodzie Śląskim. Jako wykładowca i egzaminator na kursach i w szkołach nadających uprawnienia turystyczne przeszkolił wiele (śmiało można powiedzieć, że kilka tysięcy) osób, które dziś zajmują się tą dziedziną zawodowo lub na niwie społecznej.
Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu mgr ekonomii, swą pracę zawodową ukierunkował tak, aby związana była z turystyką – najpierw była to Rada Okręgowa Zrzeszenia Studentów Polskich w Katowicach, w której kierował działalnością turystyczną (od 1961 do 1967 r.). Potem (do 1980) pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Wydziale Kultury Fizycznej i Turystyki. Następnie był dyrektorem biura turystycznego OST Gromada (do 1986 r.) i biura podróży Związku Nauczycielstwa Polskiego „Logostour” (do 1988 r.), a na zakończenie swojej aktywności zawodowej kierował placówką w Katowicach Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej (przekształconego potem w Oddział Regionalny Polskiej Agencji Promocji Turystyki). Po likwidacji PAPT – w dniu 28.02.1995 r. odszedł na wcześniejszą emeryturę.
Turystyka była całym Jego życiem: zgromadził ogromny księgozbiór o tej tematyce, który Jego Rodzina w znacznej części przekazała Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach. Hobbystycznie zajmował się fotografowaniem na turystycznych szlakach Polski i Europy. Plonem tej pasji jest duży zbiór zdjęć i przeźroczy, którymi ilustrował liczne wykłady na kursach i szkoleniach oraz spotkaniach braci turystycznej.
Pisał też przewodniki: oprócz informatorów regionalnych KAW, w Wydawnictwie Sport i Turystyka wyszły 2 wydania Przewodnika „Katowice i okolice” (złożone do druku uaktualnione trzecie wydanie nie doczekało się na inicjatywę wydawcy, którym miał być Urząd Miasta Katowice). W serii „Laumann Reiseführer” (wydawnictwo „Laumann-Verlag Dülmen”) wyszedł w języku niemieckim przewodnik pt. „Oberschlesisches Industriegebiet und Umgebung”. Przez długie lata – także po wcześniejszym odejściu na emeryturę był czynnym przewodnikiem turystycznym i pilotem. Oprowadził setki grup wycieczkowych, w tym wiele w języku niemieckim, którym biegle władał.
W 1991 r. Janusz Kalinowski wraz z gronem przyjaciół założył koło Związku Górnośląskiego w swojej rodzinnej dzielnicy Wełnowcu - Józefowcu. W czasie ponad 16-letniej działalności, w ramach comiesięcznych spotkań gościł tam dziesiątki znanych osobistości, z których należy wymienić: zamieszkałego tutaj wybitnego malarza Jerzego Dudę-Gracza, ówczesnego prezesa NIK – Mirosława Sekułę, Tadeusza Kijonkę – redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”, urodzonego tutaj ks. prałata dr. Jerzego Pawlika, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - pochodzącego z Wełnowca Jerzego Michnola (uczestnika spotkania z papieżem Benedyktem XVI – w czasie Jego wizyty w KL Auschwitz w dniu 28 maja 2006 r.) czy też sławnego piłkarza Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski Gerarda Cieślika. Najbardziej uroczyste spotkania odbywały się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego, kierowanego przez zaprzyjaźnione z Januszem Kalinowskim małżeństwo Jana Marcelego i Barbarę Heidenreichów. Janusz Kalinowski dla całego Związku Górnośląskiego zorganizował 16 dorocznych Biesiad Krajoznawczych – udowodniając, że nasz region jest atrakcyjny pod względem krajoznawczym. Najsławniejsze z tych 16 „Biesiad…” doczekały się kilku powtórek, m.in. IV Biesiada (1994 r.) związana z 140-leciem górnośląskich kolei wąskotorowych, w czasie której uczestnicy starą ciuchcią pokonali trasę Bogucice – Miasteczko Śląskie, czy też zorganizowaną w 100. rocznicę uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego na Górnym Śląsku VII Biesiadę, która odbyła się w 1998 r. - w jej ramach tramwaj przejechał ponad 100 km - od Zawodzia po Gliwice. Kameralne wycieczki po dzielnicach Katowic i innych miastach GOP-u, spotkania opłatkowe z udziałem miejscowych proboszczów, msze „za ojczyznę” i imprezy związane z rocznicami powstań śląskich dopełniają obraz pielęgnacji pamięci o „małej ojczyźnie”. Serdeczne związki łączyły Koło Katowice-Wełnowiec z obecnym biskupem diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Tadeuszem Szurmanem. Pod auspicjami Związku Górnośląskiego Janusz Kalinowski zorganizował kilkadziesiąt wycieczek dla młodzieży po Katowicach – zwłaszcza do dzielnic Katowic: Giszowca i Nikiszowca; relacje z tych wycieczek zamieszczały miejscowe gazety, gdyż był to swego rodzaju ewenement.
Za swą działalność Janusz Kalinowski został odznaczony i wyróżniony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 1000-lecia Państwa Polskiego, Medalem „Za Zasługi dla Turystyki”, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, nagrodą indywidualną III stopnia Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki, Srebrną Odznaką „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”, Złotą Odznaką Zrzeszenia Studentów Polskich, Złotą Odznaką Honorową PTTK, Medalem 50-lecia PTTK, Odznaką „Zasłużony dla Związku Górnośląskiego”. Godność Członka Honorowego PTTK nadał mu 14 września 2001 roku XV Walny Zjazd PTTK w Warszawie.
Przez ostatnie dwa lata życia Janusz Kalinowski zmagał się z chorobami. Zmarł 25 listopada 2007 roku w Katowicach.
Ilu Janusz miał przyjaciół i znajomych, przekonaliśmy się w dniu Jego pogrzebu, kiedy to w kościele p.w. NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach - Wełnowcu zabrakło miejsca i wielu uczestników uroczystości pozostało na zewnątrz kościoła. Poza członkami Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie”, przyjaciółmi z okresu nauki, członkami Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, przedstawicielami władz PTTK różnych szczebli, w tym Zarządu Głównego, kół przewodnickich z wielu miast Śląska, przedstawicieli Związku Górnośląskiego i władz miejskich Katowic przyjechali również przyjaciele z Warszawy, Krakowa, Bielska-Białej, Częstochowy i wielu innych miast.
Członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie” w Katowicach kontynuują dzieło rozpoczęte przez Janusza Kalinowskiego. W niespełna rok po Jego śmierci stanął nagrobek ufundowany przez przyjaciół, na którym jest zarys południowego otoczenia Morskiego Oka i napis „Nie umiera ten, kto żyje w pamięci naszej”.

W 2010 r. członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie” w Katowicach nadali Klubowi Jego imię.
Napisali
Koleżanki i Koledzy :
Piotr Bednorz i Grzegorz Górka przy współudziale Teresy i Edwarda Jaroszów oraz Krystyny („Myszy”) i Staszka Sulwińskich

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Poniedziałek 14 luty 2011 godz.16.00 - spotkanie przewodników w Rondzie Sztuki

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, przypadający na dzień 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations -WFTGA). Pierwszy raz świętowano Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (International Tourist Guide Day -ITGD) w 15 krajach , w 1990 roku. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Z tej okazji katowiccy przewodnicy turystyczni zrzeszeni w PTTK zapraszają do Ronda Sztuki dnia 14 lutego 2011r. na godz. 16.00

W zeszłym roku prezentowaliśmy zarówno zawód przewodnika jak i istniejące w naszym
mieście Koła Przewodnickie, a więc teraz tylko je przypomnimy i zapraszamy na dwie
prelekcje :

- Historia i dzień dzisiejszy hutnictwa cynku i ołowiu na Śląsku, ze szczególnym naciskiem na Katowice. Prelekcja przygotowana przez Izbę Tradycji Hutniczej w Szopienicach.
- Pokaz i opis obiektów wytypowanych do uruchamianego w Katowicach Szlaku Moderny.

Stroje przewodnickie mile widzane.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Józef Kubik (1943-1990)

Zdjęcia: 1) z wyprawy na Nanga Parbat 1977 (z W.Dzikiem fot.Janusz Majer), 2) z tej samej wyprawy (z arch. W.Dzika), 3) fot.W.Beblo



Józef Kubik (1943-1990)

Urodził się 19 stycznia 1943 r. w Jaworzu Dolnym koło Bielska-Białej.

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczna II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu a następnie Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach, pisząc pracę magisterską z teorii muzyki pod kierunkiem prof. A. Dygacza.

Był pracownikiem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Filii UŚl w Cieszynie. Publikacja "Z zagadnień folkloru muzycznego na Śląsku Cieszyńskim", Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego nr 141. Red. Józef Kubik. Katowice 1977.
W roku 1980 obronił doktorat w Katedrze Etnografii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po przeniesieniu się do Wiednia w roku 1983 pracował na uniwersytecie wiedeńskim a potem także w najstarszym prywatnym konserwatorium wiedeńskim im. Franciszka Szuberta.

Przewodnik beskidzki, instruktor narciarski, alpinista.

Jako alpinista wspinał się w Tatrach (np. 1-sze zimowe przejście drogi Mroza na wsch. Ścianie Wielkiej Turni (1972 r.), 1-sze zimowe przejście lewej cz. płd. Ściany Raptawickiej Turni), w Alpach: Alpy Kamniskie, Dolomity, rejon Mt. Blanc pn. ściana Aiguille Verte couloir Cordier, w Hindukuszu (wszedł na Noszak 7492 m), w Andach (wszedł na Nevado Huantsan Sur 5815 m) i w Himalajach (uczestniczył w wyprawie na ośmiotysięcznik Nanga Parbat 8126 m).

Był Prezesem AKT „Gronie” w okresie 1969/70. Pod koniec 1970 r. był współzałożycielem Akademickiego Klubu Alpinistycznego przy U.Śl. w Katowicach (powstał z wcześniej działającej sekcji wspinaczkowej AKT „Gronie”). Był także członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

Zmarł 5 grudnia 1990 r. w Wiedniu.

Tekst: Wojtek Dzik i Grzegorz Górka na podstawie informacji własnych, z Internetu, od Ireny Frączek i Rodziny.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Opłatek przewodników woj. śląskiego 12.01.2011


Z udziałem ponad 70 osób w tym: Jego Ekscelecji Biskupa Gerarda Bernackiego i duszpasterza przewodników i środowisk turystycznych archidiecezji katowickiej ks. Piotra Wenzla w środę 12 stycznia 2011 r. odbył się "Opłatek przewodników woj. śląskiego 2011". Udział wzięli przedstawiciele władz przewodnickich: przewodniczący Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK Stanisław Kawęcki i przewodniczący Samorządu Przewodników woj. ślaskiego Ryszard Ziernicki. Antoniemu Potempie - szefowi przewodników piekarskiego sanktuarium gratulowano publikacji o kalwarii piekarskiej. Przewodnicy z Bytomia przywieźli tablicę ze zdjęciem swojego b. członka ks. Prałata dr Jerzego Pawlika (1919-2009) i zbiorem Jego znaczków z imprez turystycznych. W opłatku wzięła udział grupa przewodników z AKT "Gronie" co widać na załączonych zdjęciach. Bp G. Bernacki pobłogosławił AKT "Gronie" z okazji naszego 50-lecia o czym Go poinformowałem.
Wcześniej zwiedziliśmy supernowoczesny (choć ma już 10 lat) "inteligentny" gmach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Opłatek AKT "Gronie" 11.01.2011

We wtorek 11 stycznia 2011 r. w Pałacu Młodzieży podzieliliśmy się opłatkiem i pośpiewaliśmy kolędy. Prezes poinformował o sprawach bieżących i stanie przygotowań do 50-lecia AKT "Gronie" (zapisało się już ponad 80 osób). Było nas na spotkaniu ponad 40 osób: m.in. Bednorze, Jaroszowie, Szewczyki, Ziębowie, Stojkowie, Szulcowie, Holonowie, Osieccy, Górki, S.Płonka, B.Mikuła, K.Nizio, "Nucia" Wieniewska, "Wawrzek", T.Gniza, B.Sobczyk, P.Baranowski, J.Wodarczyk- Staciwa, Ola Trzaskoma, M.Kowalska, M.Horemska, B. Bańczyk, Nina Josz(Piechula), L.Szczepanowski, M.Meissner-Tarnawska, B. Nowok, K.Niedziela, U. Rabenda (Łątka), Tadziu Stana, Renia Szafraniec, A.Ziomek oraz dawno niewidziani Andrzej Ossowski i Boguś Bochynek. Dziękuję wszystkim, którzy opłatek przygotowali, w szczególności Ksinie Stojek, Grażynie i Włodkowi Szulcom, Reni Szafraniec oraz mojej małżonce.
fot. Witek Zięba, G.Górka

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Komunikat klubowy nr 1/2011

Katowice, 4.1.2011 r.
Kochani!

1) Na najbliższym spotkaniu AKT we wtorek 11 stycznia 2011 r. o godz.18.00 w Pałacu Młodzieży pośpiewamy kolędy i połamiemy się opłatkiem.

2) Przewodników należących do AKT zapraszam w środę 12 stycznia 2011 r. na Wydział Teologiczny UŚl. (ul. Jordana 18). O godz.16.30 rozpocznie się zwiedzanie Wydziału (zbiórka przy głównej portierni) a o godz. 17.15 biskup Gerard Bernacki połamie się z nami opłatkiem.

3) We wtorek 8 lutego 2011 r. o godz.18.00 spotkamy się także w Pałacu Młodzieży. Spotkanie poświęcimy podsumowaniu 2010 r. i przygotowaniom do 50-lecia AKT „Gronie”

4) Na 50-lecie AKT "Gronie" (5/6.03.2011) zgłosiło się 80 osób. W najbliższy piątek 7.1.2011 przedstawiciele AKT podpiszą umowę w sprawie wynajmu DW „Relaks” w Wiśle. Inne przygotowania (druk materiałów itp.) są w toku.

5) Jak wiecie Janusz Drzymała zaprosił AKT do Kanady w wakacje 2011 r. Na razie akces zgłosiły tylko 2 osoby.

6) Na Sylwestrze AKT w „Słonecznym Gościńcu” u Osieckich w Zwardoniu było 13 osób. Sylwester był nadzwyczaj udany. Krótka relacja ze zdjęciami jest na naszym blogu. Jeszcze raz dziękujemy Krasnomile i Bolesławowi Osieckim za serdeczne przyjęcie.

7) Przypominam Wstępny kalendarz imprez AKT na 2011:
- 55 Rajd Wiosenny 27-29.5.2011 r.: (4 alternatywne propozycje – wybór wariantu należy do osoby, która podejmie się organizacji):
- Ziemia Lubuska+ Mużakowski Park Narodowy (zamówione w MCIiT Piekary Śl.),
- Warszawa lub Kazimierz Dolny n.Wisłą (+program kulturalny),
- Zwardoń + Słowacja (pociągiem) – nocleg u Osieckich,
- Góry Świętokrzyskie.
- 47 Rajd Jesienny 17-18.9.2011 r. „Królestwo Wołoskie”- płn. Czechy (zamówione w MCIiT Piekary Śl.) + propozycje, które odpadły przy Rajdzie Wiosennym (wybór wariantu jak wyżej)
Imprezy wakacyjne:
12 Lipiec 2011 – spacer „Dookoła EC Katowice” z zakończeniem (grill) w restauracji „Stara Baśń” w Dąbrówce Małej,
9 sierpień 2011– spacer po lesie Miechowickim (org. „Bytomianie”- głównie Piotr Milewski). Inne propozycje: Skansen w WPKiW, Świętochłowice (Zgoda), Ruda Śl., Mikołów, Gliwice.
Proszę o sugestie - głównie odnośnie programu - terminy raczej zafiksowane!
Ewentualnych prelegentów na spotkaniach klubowych proszę o zgłaszanie się do Prezesa. Spotkania bez prelekcji będziemy odbywać „w plenerze”.

Zebrania AKT „Gronie” odbywają się zazwyczaj w drugi wtorek miesiąca o godz.18.00 (lub 18.30) w Pałacu Młodzieży w Katowicach (pomieszczenie klubu Kontakt na parterze – niedaleko portierni). Przypominam prośbę Reni Szafraniec: osoby, które przychodzą po raz pierwszy do Pałacu Młodzieży na zebrania AKT „Gronie” i pytają na portierni o drogę – proszę by pytać o „TURYSTYCZNY KLUB SENIORA”

pozdrawiam
Grzegorz Górka
tel kom.+48 604450769, tel. stacj. 32 2586241

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

Sylwester AKT 2010/2011 u Osieckich w Zwardoniu

Sylwestra AKT "Gronie" 2010/2011 u Krasnomiły i Bolesława Osieckich w 13 osób (gospodarze, Jarosze, Szczepanowscy i ich znajoma Magda Kozłowska, Renia Szafraniec, Aśka Wodarczyk-Staciwa, Gosia Chwistek, Tadziu Stana i Górki) spędziliśmy w Zwardoniu w dniach 30.XII-2.I. Gospodarze przewieźli nam bagaże saniami. Nie licząc spacerów na Słowację i po Zwardoniu oraz "całonocnego" balu sylwestrowego przez 4 dni odbywały się "długie AKT-owców rozmowy". W Nowy Rok byliśmy na Mszy Św. w Kościele w Zwardoniu. Czy ten kolorowy obraz Matki Boskiej jest pędzla A. Dziczkańca- Bośkoca?
Jeszcze raz dziękujemy Krasnomile i Bolesławowi Osieckim za bardzo serdeczne przyjęcie w "Słonecznym Gościńcu".

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS